11111111111111

Претражи овај блог

недеља, 23. септембар 2012.

Повратак "смедеревца"

Трећина породица у Србији греје се на чврста горива. Угаљ је на цени, али је због цене све већа потражња огревног дрвета. Чак и они који се греју на струју или гас купују дрво због евентуалног догревања.

На чврст огрев греје се трећина грађана Србије, а ове зиме биће их најмање 10 одсто више. Добро се продаје угаљ, али је јагма за дрвима.


Снабдевачи кажу да је велики број домаћинстава која имају етажно грејање на струју и гас прешла на пелет. Многи, праве резерву за догревање, јер нису, кажу заборавили прошлогодишњи студени фебруар.

Продаје се све, када нема најтраженије букве и храста, добар је и багрем. На југу земље кубик кошта око 30 евра у већим градовима од 40 до 50. Али, тешко да ће се те цене одржати. Потражња расте, иако се купује у више наврата, како ко дође до новца.

"Далеко се више тражи од прошле године, дупло више", кажу на стоваришту у Ваљеву, а слично је и у Београду. "Све је већа потражња за џаковима, што значи да је све више сиротиње".
Овог септембра доста се траже дрва на џакове, просечна цена једног џака је око 400 динара. Трговци кажу да грађани купе два до три џака дневно, онолико колико имају новца.

"Ја се грејем на дрва. А како могу да обезбедим дрва са 10.000 хиљада пензије. Реците ми можете ли ви то да урадите, а да платите све дажбине, струју и све са 10.000 да хиљада да живите са супругом која нема пензију, јер није радила", каже грађанин Чачка.

"Купујем пет метара, то кошта 30.000. Толико могу да купим. Дрва су прилично поскупела у овој сезони и то сада, а када почне оно хладније, ко закасни да на време добави, бога ми дебело ће да плати", кажу грађани Ваљева, Београда.

Многи су из подрума поново извукли пећи на дрва или смедеревце. Неки виде шансу и да зараде.

"Поправљам шпорете, коме треба - јавиће се", каже један мајстор.

Чисте се шуме спаљене у недавним пожарима, па се грађани интересују и за нагорела стабла, јер је цена 60 одсто нижа.То дрво погодно је само за брикете.

"Дрвна маса са пожаришта ће углавном ићи у индустриску прераду, јер је само за то и употребљива. За огрев никако није, то је црни бор, то су четинари што се не користи за огрев", каже Драган Белошевић, шеф Шумског газдинства Чачак.

Стоваришта су добро снабдевена и свим врстама угља. Још током лета, већина трговаца подигла је цене за око 10 одсто, због поскупљења транспорта.

Најбоље се продају најјефтнији "колубара" и "костолац", тона кошта око 5.500, односно 6.500 динара. Од првог октобра цене ће бити увећане и за нови износ ПДВ-а.


Извор: РТС

Нема коментара:

Постави коментар