Томислав Николић положио заклетву и почео свој
петогодишњи мандат на месту председника Србије.
Уколико се будете борили за људе, ја ћу да вам помажем колико ми то
Устав омогућава и нећу да престанем са борбом док Србија не постане
правна и права демократска држава, поручио је председник Србије.
14.26 - Завршена посебна седница Скупштине.
14.17 - Полагањем заклетве Томислав Николић ступио на дужност председника Србије.
14.10 - Почела посебна седница Скупштине.
На посебној седници Скупштине, Томислав Николић положио је данас заклетву и почео петогодишњи мандат на месту председника Србије. Николић је, после полагања заклетве, поручио да жели Србију уједињену у бољем животу, ослобођену од страха од сутрашњице и као равноправног члана ЕУ, али која се никада неће одрећи суверенитета над Косовом и Метохијом.
Текст заклетве гласи:
"Заклињем се да ћу све своје снаге посветити очувању суверености и целине територије Републике Србије, укључујући и Косово и Метохију као њен саставни део, као и остваривању људских и мањинских права и слобода, поштовању и одбрани Устава и закона, очувању мира и благостања свих грађана Републике Србије и да ћу савесно и одговорно испуњавати све своје дужности".
Након тога интонирана је државна химна "Боже правде".
Председавајући Скупштине Србије Захарије Трнавчевић је у своје и у име посланика честитао Николићу ступање на дужност председника Србије.
У обраћању после полагања заклетве, Николић је захвалио грађанима који су га изабрали, нарочито онима који га подржавају већ двадесет година.
Николић је упозорио да је Србија земља коју разара криза, а да су, због незналачки спроведене приватизације, корупције и опште пљачке, грађани изгубили поверење у институције.
"Желим другачију Србију... Уколико се будете борили за људе, ја ћу да вам помажем колико ми то Устав омогућава. Често сам био жртва неправде и нећу да престанем са борбом док Србија не постане правна и права демократска држава", поручио је председник Србије.
Николић је у парламент стигао око 14 часова, у пратњи супруге Драгице, синова, снаха и унука.
Посебној седници присуствовали су и председнички кандидати на протеклим изборима, међу којима је лидери ДС Борис Тадић, покрета Преокрет Чедомир Јовановић, ДСС-а Војислав
Коштуница, као и председнички кандидати УРС Зоран Станковић, Покрета радника и сељака Зоран Драгишић и Социјалдемократског савеза Даница Грујичић.
Посебној седници присуствовао је и патријарх српски Иринеј, као и представници других верских заједница у Србији.
Једна од дужности председника Републике, како пише у Уставу Србије, јесте да предложи мандатара за састав будуће владе.
Како прописује Устав, председник републичком парламенту предлаже кандидата за председника владе, пошто саслуша мишљења представника изабраних изборних листа.
Извор: РТС
Нема коментара:
Постави коментар