11111111111111

Претражи овај блог

субота, 17. децембар 2011.

Наши стручњаци и даље раде на обнови манастира

У плану је реконструкција конака Светиа Архангела код Призрена
Фреска лозе Немањића у Пећкој патријаршији

 Поводом билатералног споразума о заштити и очувању неких културних добара на Косову који су прекјуче потписале државна секретарка Хилари Клинтон и председница Косова Атифете Јахјага, директорка Завода за заштиту споменика културе Србије Вера Павловић Лончарски је изјавила за наш лист да је реч о билатералном споразуму који не утиче на нашу земљу. Завод за заштиту споменика културе је институција која у сарадњи са Унеском, посебно са комитетом за светску баштину Унеска, ради на обнови угрожених споменика на листи Светске културне баштине.

На питање да ли овај споразум може на било који начин да утиче на рад наших стручњака на обнови српских манастира на Косову, Вера Павловић Лончарски каже:
– Што се тиче нашег учешћа у раду на обнови, оно остаје непромењено. Стручњаци из Србије су константно на терену и раде у тимовима са међународним стручњацима као у случају обнове манастира Богородица Љевишка. Осим тога, ми стално шаљемо извештаје Унеску о томе шта је урађено на терену. За сада немамо никакав податак или сигнал, да тако неће бити и убудуће. Никада и нисмо били у позицији да нам неко каже „не”.
Наши стручњаци су тренутно у Бањској да се види шта ће се даље радити и у плану је реконструкција конака у манастиру Свети Архангели код Призрена. Тренутно је мртва сезона, послови на терену крећу од априла, маја, а сада смо у ишчекивању резултата тендера за руску донацију од два милиона долара за обнову споменика на Унесковој листи – каже Вера Павловић Лончарски.

Подсетимо да је у јуну ове године извојевана важна дипломатска битка за Србију и њену културу на 35. редовном годишњем заседању Комитета за светску баштину Унеска у Паризу. Одбијен је покушај да се четири велика културна добра – Пећка патријаршија, Високи Дечани, Грачаница и Богородица Љевишка у Призрену – уместо „средњовековни споменици на Косову (Србија)”, прогласе само „средњовековним споменицима Косова”. Србија је имала подршку десет земаља: Русије, Кине, Бразила, Јужноафричке Републике, Египта, Малија, Етиопије, Нигерије, Мексика, Тајланда и Камбоџе. Тада је наша делегација, са Слађаном Прицом на челу, заменицом помоћника министра за мултилатералу, спречила доношење те неприхватљиве одлуке која значи непоштовање и кршење правно важећих резолуција Савета безбедности УН, као и ниподаштавање чињенице да је држава Србија чланица Унеска.

М. Ђорђевић
објављено: 17.12.2011
 
Извор: Политика

Нема коментара:

Постави коментар