11111111111111

Претражи овај блог

четвртак, 24. септембар 2015.

ДУХОВНО ОЧИНСТВО – СВЕТИ ТЕОФАН ЗАТВОРНИК ИЗ ПРЕПИСКЕ 2 део

О МОЛИТВИ

- Вашу савест оптерећује то што молитву обављате сувише брзо. С пуним правом! Зашто слушате непријатеља? То вас непријатељ нагони: брже, још брже... Због тога не осећате никакве плодове од молитве. Зато ставите себи правило да не журите, већ да молитву изговарате тако да вам ниједна реч не промакне без пуне савести о њеном смислу, и по могућности, без осећања. Овај труд узмите на себе са одлучношћу војног заповедника, тако да у вама не дође до никаквог противљења... Кадавам непријатељ казује шт, тобоже, треба чинити, ви само одговорите. ''Знам ја све без тебе, одлази!'' И видећете како ће вам кренути молитва...'' 


 - Нека Господ уразуми вашег сина. Молите се за њега својом мајчинском молитвом. Понекад му кажите по коју реч, али само са љубављу и сажаљењем, без прекоревања и јадиковања.

- Господ је хлеб и огањ. И вазда је близу. Њему се обраћајте. Отворите уста, и Он ће вас нахранити; учините се пријамчивом за топлоту, и Он ће вас загрејати, ето, то је све. Моје речи су ништавне... Каква вам то може бити храна...

- ''Очајање''... Ако Господа признајете за Спаса, зар има места очајању? Он може, у име, и жели, и тражи кога ће да спасе. И спасава... Спасава све који Му притичу. Бог не спасава само оне који би сами да себе спасу.

- Свети Оци поставили су за правило: приволети се на молитву у кући, у храму и за пословима, у шетњи, у време слободно од свега осталог.

- Молитва без обраћања ума и срца Богу није молитва. Неопходно је то разјаснити сваком почетнику. Нека се такви моле по молитвенику, трудећи се на све могуће начине да речи прате њихове мисли и осећања. Тако ће се почетник навићи на молитвено изражавање... а касније ће се моли и својим речима, када се молитва покрене из срца.

- Научите напамет 24 молитве Светог Златоуста. Њима можете отпочињати своје правило. Старајте се да их чешће понављате током дана. Те молитве садрже све што је потребно

- Будемо ли се немарно односили према молитви, никад у њој нећемо имати успеха.

- Имате ли Сименона Новог Богослова? Узмите и ишчитавајте га изнова, ако сте га већ читали... Читајте макар први том. Он ће вас поучити страху Божијем.

- Где има ревности за спасење и страха Божијег, тамо нема места лености. Реците, хоће ли онај ко примећује пожар у кући остати да мирно лежи у постељи. Тако и онај ко има страх Божији и страх од смрти неће бити када да безбрижно ленствује. Ово знајући, одгоните од себе леност.

- Ми нисмо кадри учинити ништа истински ваљано без Господа и благодати Његове.

- Моли се некад гласно, а некад у себи, нечујно.

- Труди се. Труд и рад све побеђују, са Божијом помоћу.

- У цркви постоји правило, то јест служба. Своје правило ту уносити није ред. У храму Божијем пазите на оно што се чита и поје, држећи мисли и осећања у складу са тим. Када не разумете или не чујете шта се чита, говорите своју молитву Господу, или се само мислима узносите ка Њему, клањајући Му се. Старајте се да на свакој служби срце разгорите љубављу, и чувајте то осећање и по изласку из храма.

- Метанија су потребна. Њиме ваља разгорити срце када почне да се хлади.

- Молитву духовну ваља отпочињати тако шт ћете себе постаљати у пристуство Господа Бога, а затим, предавши Му сво своје биће, разгоревајући дух свој вером и надом, казивати Му молитву једноставно, попут детета. Будите задовољни осећањима која вам Бог пошаље. Духовност се не састоји у заносу: она се најбоље пројављује уколико је дух скрушен, и срце скрушено и смерно''.

- Не ваља повлађивати се лености. Усрдна молитва никада није предуга, односно не чини нам се предугом.

- Када се после пажљиве и осећајне молитве ум ипак од ње удаљи и почне да лута, ваља га враћати на своје место, а себе прекорити, смирити се пред Господом и изнова се молити са пажњом и осећањм... Ваљана молитва вазда је плод милости Божије и дар благодати..

- Искати, вапити са скрушеношћу срца, крејњим самоунижењем и несумњивом вером да ће Господ подарити све што је на потребу. А када ће нешто бити задобијено – није наше да се бринемо. И ако Господ ништа не подари – слава Му и хвала! Све своје спасење ваља предати у руке Господње: то је најпоузданије, најбољи, најсигурнији и најмудрији пут.

- Казаћу вам шта је најбоље чинити, и то без временског ограничења: умом се зауставити у присуству Божијем; затим беседити с Богом умом, а рукама нешто радите… И све имате!

- Када немате посла, узмите Еванђеље, одаберите неки догађај или одломке текста и размишљајте, покушавајући да прочитано примените на себе. То је занимање веома окрепљујуће, само ако душа пронађе ваљан пут.

            1. Никада немојте журити са читањем, већ се према штиву односите се као да певате текст... скоро тако. У древна времена све молитве, које се читају узимане су из псалама. Али нигде не налазимо реч: читати, него једино: певати...

            2. Трудите се да продрете у сваку реч, и не задовољавајте се само тиме да у свести стварате представу о смислу прочитаног, него подстичите и одговарајућа осећање.

            3. Да бисте одсекли непријатељско подсрекивања на ужурбано читање, немојте постављати себи за правило да прочитате толико и толико поглавља, него унапред одредите колико ћете провести у молитвеном читању – читврт сата, пола сата, сат... онолико колико обично стојите на молитви. Осим тога, не бините се колико сте молитава прочитали, већ, уколико осетите да немате воље за даљу молитву, престаните са читањем.

            4. Када овако поставите темељ своме бављењу молитвом, немојте гледати на часовник, већ приступајте молитви као да ћете на њој стајати бескрајно дуго: онда вам мисао неће трачати напред.

            5. Да бисте потпомогли покретање молитвених осећања, у слободно време ишчитајте и добро промислите све молитве које улазе у састав вашег молитвеног правила унапред знате каква осећања требаа да вам се рађају у срцу.

            6. Молитве никад не читајте без прекида. Увек настојте да правило прекидате молитвама које ћете узнети Богу својим речима, а није важно да ли ћете то чинити у средини или на крају правила. Чим вам се нешто роди у срцу истога трена зауставите читање и чините метаније. Ово последње правило је најважније и најнеепоходније за васпитавање молитвеног духа. Ако вас некада снажно обузме какво осећање, пребивајте у њему и чините метаније, а читање одбацити... Тако поступајте све док време које сте себи одредили за молитву не истекне. Немојте се молити само изјутра и увече, него и дању чешће учините по неколико метанија, не одређујући посебно часове за то.

- Не само када смо на молитви, него у свако доба ваља нам пред Господом ходити тако као а му гледамо у очи или се налазимо пред Његовим очима. Јер то је ваистину тако.

- Макарије Велики може вам бити од огромне помоћи за разјашњавање ове мисли... да је све од Бога, али се даје по трудовима нашим. Када се на бисмо трудили, ништа небисмо задобили. Али и трудови сами по себи не значе ништа. Потребно је једно и друго.

- Иштите спасење: то је Богу угодно дело, Господ ће вас благословити. Тражите и наћићете... Ваља се клонити греха и чинити свако добро за које се укаже прилика у  уобичајном току живота нашега, и то не само телом, већ и срцем и душом, и не само споља, већ и изнутра, односно тако да нам и мисли и осећања вазда буду богоугодни. Непрестано сећање на Бога праћено несустајућимревновањем да Му у свему угодимо чини наше унутарње молитвено стање.

- Замолили сте ме да вам одредим молитвено правило. Оно штосам мало пре рекао јесте прва тачка молитвеног правила. Настојте а вашег унутарњег човека држите у таквом стању да све што је у вама вазда буде окренуто Господу, да вазда стоји пред лицем Његовим, чинећи све у име Његово,и телом, и у сну, и у свим свакодневним пословима... Молити се од срца значи не само изговарати молитвене речи, већ из срца узносити молитвене уздахе Богу. Управо у томе се састоји молитва у правом смислу речи. Из овога можетте закључити да је најбоље увек се молити својим речима, а не туђим; али не са обиљем речи, већ са обиљем осећања. Неопходно је изградити одговарајућу навику, а она се стиче трудом око молитвословља... Молитвословље јесте вршење молитвеног правила. Неопходно је имати своје молитвено правило и увек га стриктно испуњавати.

- Изјутра ваља вам прочитати јутарње молитве, увече – молитве пред одлазак на починак, али без журбе и са одговарајућим мислима и осећањима. Овоме додајте и изјутра и увече 24 молитве Светог Јована Златоуста које се налазе у склопу вечерњег правила... Током дана, у предаху између послова што чешће призивајте Господа, Који је свуда.

- Будите храбри, борите се, трпите, молите се! Нека вас покров Божији наткриљује и штити!

Из прозбене јектеније:

1.Сав дан савршен, свет, миран и безгрешан подај ми, Господе! (Увече-сво вече, ноћу-сву ноћ)

2.Анђела мира, верног вођу, чувар душе и тела мојих подај ми, Господе!

3.Опроштај и отпуштење грехова и сагрешења мојих подај ми, Господе!

4.Добро и корисно души мојој и телу моме подај ми, Господе!

5.Остало време живота својега у миру и покајању да проведем подај ми, Господе!

6.Крај живота мога да буде хришћански, и да добар одговор дам на суду Твоме подај ми, Господе!

Сличне молитвене стихове можете преузимати и из псалама, тако да што више одговарају вашем расположењу и вашим духовним потребама. Будете ли их понављали са одговарајућим мислима и осећањима, уздизаћете сеиз созерцања у созерцање, као да у великом врту идете од јдног цвећњака до другог...

Настојете да у себи подстакнете неизмерно поштовање према молитви, те јој увек приступајте као првој и основној обавези у животу. Само тако молитва ће бити делатна вера, вера у покрету, и из ње ће доцније, као из врела, потећи све што је добро и свето.

Имате код куће књигу ''Невидљива борба''. Пронађите у њој поглавља о молитви, почев од 46. стране, и прочитајте их неколико пута. Тамо ј казано све што је потребно. Ако будете следили те препоруке, ваша молитва ће се усправити, а уследиће и исправљење свега осталог.

- Шта чинити када молитва не полази за руком? Ако је реч о домаћој молитви, она се може одложити за неколико минута, а ако опет не иде, ваља се приморавати силом на извршење молитвеног правила, напрежући се и настојаћи да се речи молитве разумеју и осећају... Исто као што дете које неће да учини нетанију родитељи просто ухвате за главу и погну га према земљ

- Ноћ је најбоље време за молитву... нарочито поноћ.

- Еванђеље се може читати седећи али никако не умањујући страх Божији.

- Певати псламе значи читати их полако и стегнуто, као што се у цркви чини после ''Господи возвах'' на вечерњу.

- Не могу да схватим да вам се све смучило. Па све је Божије! Или не знате да пребивате у дому Оца небеског, у милости Његовој? Љубите десницу Његову, дотичите се ногу Његових, наслађујте се гледањем лица Његовог. Умним очима, а особито очима срца, могућно је гледати Господа. Приближавајте се Господу још више, и он ће силу Своју показати у немоћима вашим. Пошто је све од Господа, разуме се да ни немоћи ваши не бивају мимо воље Његове. А пошто је Господ наш сушта Доброта, и пошто Он све усмерава на спасење свакога човека, јасно је да вас и немоћи ваше сналази ради душевне користи, ради спасења душе. А шта је ту циљ Господњи, морате сами да разоткријете. Чини ми се да ћете, када мало промислите и освренете се око себе, успети да нађете одговор. А када га пронађете, прихватите га као руководство себи.

- Од искушења се неможе побећи: она нас прате узастопце.

- Не би требало да Дуњу удаљавате од себе. Боље је да мало трпите уз њу, јер ако је одбаците, нећете имати кога да трпите. Тамо вам је сусетка пружала поводе... а овде – нека Дуње, да не заборавите на врлину која се зове трпљење.

одломак из књиге: ДУХОВНО ОЧИНСТВО

ДУХОВНО ОЧИНСТВО – СВЕТИ ТЕОФАН ЗАТВОРНИК ИЗ ПРЕПИСКЕ 1-3 део

#светитеофанзатворник, #теофанзатворник, #svetiteofanzatvornik, #teofanzatvornik, 

Нема коментара:

Постави коментар