При Саборној цркви
Христа Спаситеља у Москви 28. јула 2018. године приређен је пријем
поводом историјског догађаја - годишњице Крштења Руса.
Пријему су присуствовали Патријарх александријски и све Африке Теодор II, Патријарх московски и све Русије Кирил, чланови Светог Синода и начелници синодских одељења Руске Цркве са архијерејима и свештенством Московске Патријаршије, чланови Организационог одбора прославе 1030-годишњице крштења Русије, делегације помесних Православнх Цркава, државне и јавне личности.
Пријему су присуствовали председник Одељења за спољне црквене
односе Митрополит волоколамски Иларион,
Митрополит пафски Георгије (Кипар),
опуномоћени заменик председника РФ у Централном федералном окруку И.О.
Шчоголев, председник Комитета Државне думе ФС РФ за развој цивилног
друштва и питања јавних и верских удружења
С.А. Гаврилов.
Његова Светост Патријарх Кирил обратио се присутнима овим
речима:
-Ваше Блаженство! Ваша Високопреосвештенства и
Преосвештенства! Високи представници државне власти! Драги оци, браћо и сестре!
Желео бих да срдачно захвалим Вашем Блаженству и свој мојој
драгој браћи, представницима помесних Православних Цркава, на данашњем
богослужењу и на општењу које смо у радости доживљавали ових дана. Сматрам да
заједничка молитва пред престолом Божјим има велики духовни значај за све нас.
Наравно, веома је важно сусрести се и размотрити различита питања и проблеме.
Али када око светог жртвеника заједно савршавамо Евхаристију онда настаје нешто
што се не догађа на било ком састанку посвећеном расправи о различитим
проблемима: сада пак различите тачке гледишта, па чак и кад постоје сучељавања
– све је то избрисано. И ми стварно стојимо пред Богом као један народ. Још
једном бих желео да кажем: ми смо један народ. На дан прославе 1030-годишњице
од крштења кнеза Владимира, мислим да сви то осећамо.
Нажалост, понекад су нам потребни преводиоци, потребна нам
је нека врста процедуре како бисмо усагласили
различита гледишта о одређеним питањима. Али све ово је другостепено.
Првостепена ствар је што смо ми једна Црква и један народ. Мислим да је веома
важно васпитавати нашу паству у том схватању.
Данас живимо у новој ери, ери глобализације, глобализованом
друштву, и неко може да створи илузију да постоје и други разлози за
заједништво поред вере: политички савези, војни савези, зависност од неких
моћних центара финансијске моћи у свету. Али све ово је илузија. На овом нивоу
никада не може бити истинског јединства. А истинско јединство је тамо где се
причешћујемо из једне Чаше. За мене је данашње богослужење у Кремљу са свима
вама било веома снажно духовно искуство. Ја сам веома снажно осетио то
заједништво пред Богом и нашу одговорност пред Богом за наше народе, за наше
људе.
Настало је време када
морамо ојачати наше јединство и не дозволити да нас икаква политичка сила
покуша поделити. Верујем да ће ово јединство бити до краја века. Верујем и да
га никакве силе зла неће разорити.“
Извор: Московска Патријаршија (с руског Инфо служба СПЦ)
Нема коментара:
Постави коментар