Саопштење Епархије рашко-призренске
Будући да је недавно објављени апел Владике Теодосија
поводом све чешћег помињања идеје о етничкој подели Косова и Метохије
изазвао жестоку лавину сасвим беспотребних осуда и оптужби, желимо овом приликом да још једном нагласимо да Владика Теодосије као Епископ на Косову и Метохији дубоко осећа да је у моралној и духовној обавези да пастирски брине о својим верницима, али када је потребно и да упозори на могуће негативне последице које могу да уследе у ситуацији где је угрожен народ и његов опстанак. За нашу Цркву све више у медијима помињана подела Косова и Метохије није само политичко питање, већ пре свега питање судбине десетина хиљада наших верника и најважнијих светиња.
изазвао жестоку лавину сасвим беспотребних осуда и оптужби, желимо овом приликом да још једном нагласимо да Владика Теодосије као Епископ на Косову и Метохији дубоко осећа да је у моралној и духовној обавези да пастирски брине о својим верницима, али када је потребно и да упозори на могуће негативне последице које могу да уследе у ситуацији где је угрожен народ и његов опстанак. За нашу Цркву све више у медијима помињана подела Косова и Метохије није само политичко питање, већ пре свега питање судбине десетина хиљада наших верника и најважнијих светиња.
Владика Теодосије у свом Апелу ниједном речју није
омаловажио напоре Председника Републике и Владе Србије за очување Косова и
Метохије као саставног дела Србије, јер се подразумева да је дужност и обавеза
оних који су на власти да брину о својој Уставом регулисаној територији и свим
грађанима Републике Србије. Ово гледиште, као и забринутост изражена у апелу
Владике, јасно произилазе из чврстог и јединственог става Светог Архијерејског
Сабора СПЦ.
Владика Теодосије је у првом делу свог апела посебно са
благодарношћу поменуо помоћ Владе Републике Србије која је давана Цркви и нашем
народу свих претходних двадесет година, не правећи разлику која је политичка
партија била на власти. Држава Србија, односно, тачније речено, народ Србије,
свесрдно помаже својим суграђанима на Косову и Метохији у циљу опстанка,
одрживости постојећег и обнове уништеног наслеђа. Такође је поменута и помоћ
бројних домаћих и страних добротвора који су несебично пружали велики допринос
нашем народу. Све што нам је дато примали смо са благодарношћу и користили
искључиво наменски у циљу обнове цркава, манастира и унапређења живота нашег
верног народа, као што ћемо то и даље чинити. Зато, чисте савести све што
добијамо, примамо са јасним свешћу да нас тим новцем нико не може купити.
Српски народ и они који су га водили увек су се бринули о својим светињама, па
и у време вишевековне турске власти, управо са свешћу да тиме улажу не у
сопствену славу, већ за добро и добробит целог народа. Такве их је историја и
упамтила.
У том контексту, за Епархију рашко-призренску потпуно је
недолично да улази у медијску препирку, која је нажалост покренута на личној
основи, управо неодговорним оптужбама против Владике Теодосија истога дана када
је Апел и објављен. Али, како наш народ каже „,Не пада снег да покрије брег,
него да свако покаже свој траг'', жао нам је, ако се у овој ситуацији неко
нашао лично прозван. Много је сада важније да се усресредимо на озбиљан проблем
који је пред свима нама и да га решавамо са одговорношћу и бригом о сваком
нашем човеку где год живео на Косову и Метохији.
Зато, низ оптужби са којима се суочавамо ових дана трудимо
се да не схватимо као злу намеру, већ као искушење у смутним временима, које
треба одговорно да превазиђемо, радећи заједно на добробит наше Цркве и народа.
Дато у канцеларији Епархије рашко-призренске
Грачаница 28. јули 2018. године
Извор: Епархија рашко-призренска
Нема коментара:
Постави коментар