11111111111111

Претражи овај блог

недеља, 9. август 2015.

Нагасаки обележио 70 година од нуклеарног напада

НАГАСАКИ – Град Нагасаки обележио је данас 70. годишњицу америчког нуклеарног напада уз позиве на уништавање нуклеарног оружја и одустајање од планова јапанске владе да повећа улогу војске.

На годишњој церемонији у Парку мира у Нагасакију присуствовали су премијер Шинзо Абе и представници 75 земаља, међу којима амбасадорка САД у Јапану Каролин Кенеди.

Један од преживелих нуклеарног напада, 86-годишњи Сумитеру Танигући изјавио је, обраћајући се пристунима, да су нова безбедносна политика Абеове владе и закон којим је проширена улога војске противни жељама преживелих и да ће довести до рата.

„Не можемо то да прихватимо”, казао је Танигући, који је детаљно описао повреде које је задобио и страдања других грађана Нагасакија када је на тај град бачена атомска бомба 9. августа 1945.

У 11.02 часова, када је амерички бомбардер Б-29 бацио бомбу названу „Дебели човек”, огласила су се звона а затим је минутом ћутања одата пошта за више од 70.000 људи погинулих у том нападу.

Још око 140.000 људи је погинуло када је три дана раније на Хирошиму бачена прва атомска бомба, „Мали дечак”. Укупан број жртава, укључујући оне који су у наредним месецима и годинама умирали од повреда и болести узрокованих радијацијом процењује се на око 300.000.

Нуклеарни напади САД резултирали су капитулацијом Јапана 15. августа. Рат је званично завршен две недеље касније, 2. септембра 1945. године.

Вашингтон се никада није извинио за те нападе, нити је иједан амерички председник посетио Хирошиму ни Нагасаки.

Јапан је од краја Другог светског рата водио мирнодопску политику, а употреба војне силе је Уставом била ограничена искључиво на самоодбрану.

Абеова влада је усвојила нову безбедносну политику с реинтерпретацијом Устава и предложила закон који омогућава слање војске у инострнство да брани нападе на своје савезнике.

Градоначелник Нагасакија Томихиса Тауе се у говору на данашњој церемонији осврнуо на „раширену нелагодност” због закона, који је усвојен у доњем дому парламента.

„Позивам владу Јапна да саслуша те гласове нелагодности и забринутости”, казао је Тауе.

Генерални секретар УН Бан Ки Мун такође је позвао на укидање нуклеарног оружја.

„Свим срцем вам се придружујем у глобалном уједињеном повику: Не више Нагасакија. Не више Хирошима”, рекао је Бан у поруци коју је прочитао високи представник УН за послове разоружања Ким Вон Су.

Абе је у кратком обраћању рекао да ће Јапан, као једина замља која је искусила нуклеарне нападе, настојати да има водећу улогу у стварању света без атомског оружја.

У Нагасакију је у време напада живело 240.000 људи, а данас тај град има 435.000 становника.

Бомба тешка око 4,5 тоне бачена је са висине од 9.600 метара, а експлодирала је после 30 секунди на 500 метара изнад једног тениског терена.

Облак „печурка” који је настао после експлозије достигао је висину од 16.000 метара. Уништено је 70 одсто града, а после 20 минута почела је да пада „црна киша” радиоактивних честица.

Број људи који су оболели од леукемије је четири до пет пута већи међу људима који су били изложени радијацији у Хирошими или Нагасакију него међу другим популацијама.

Данас живи око 8.500 људи који имају „синдром атомске бомбе” или болест дефинитивно узроковану излагањем радијацији, од 170.000 људи који имају рак или друге здравствене проблеме.


Извор: Политика

Нема коментара:

Постави коментар