11111111111111

Претражи овај блог

петак, 16. јануар 2015.

Митрополит Амфилохије 16. јануара у Подгорици одслужио Заупокојену литургију и парастос косовско-метохијским страдалницима

У цркви Светог Ђорђа под Горицом у Подгорици јутрос је Митрополит црногорско-приморски Господин Амфилохије са сврештенством Митрополије црногорско-приморске служио Заупокојену литургију и парастос пострадалима за вјеру и отечество на Косову и Метохији од 1912. године до наших дана.

Након парастоса Митрополит Амфилохије је сабранима казао да су пострадали за вјеру и отачаство на нашем жртвеном пољу Косову и Метохији заклани као јагањци.

„Памтимо их, сјећамо их се, свједочимо њих, као што свједочимо и све друге мученике и страдалнике, да они нијесу прошлост него су садашњост и будућност“, рекао је Владика Амфилохије.

Он је казао да наше државне власти с државним почастима примају Хашима Тачија, једнога од злочинаца нашега времена, када се истовремено догађа страшни масакр у Паризу.

„У дане када су се милиони људи широм Европе сабрали и носе транспарент „Сви смо Шарли“, наша државна власт говори „Сви смо Хашим Тачи“. Крваве су му руке до рамена“, рекао је Митрополит црногорско-приморски и додао да су многи од оних који су поменути на
парастосу страдали од његове терористичке злочиначке армије.

Он је рекао да нам црногорски властодршци, наследници краља Николе Петровића, ових дана поручују како не желе да се баве прошлошћу.

„И да је прошлост ствар коју треба заборавити. Ако се тога држи наша власт, зашто онда пповампирује једнога од главних злочинаца у прошлости на Балкану и у Европи и данас га дочекује с државничким почастима“, упитао је Господин Митрополит и додао да постоје двије врсте прошлости.

„Има злочиначка прошлост, али има и она друга, света и честита прошлост. Ове прве прошлости трагови смрде нечовјештвом. И живи су, и увијек остају ти грагови, иако су се догодили у прошлости. Они су и данас присустни и дјелују на другачије начине широм свијета“, поручио је Митрополит Амфилохије.

Митрополит Амфилохије је рекао да је друга прошлост – садашњост и будућност.

„Мученичка крв, давно је то речено, она је била и остала сјеме за нове хришћане, за нове праве, часне и достојанствене људе, за нове часне и достојанствене владаре, за нове часне и достојанствене народе земаљске. Они које ми овдје помињемо нијесу прошлост. Они су срце Црне Горе“, казао је Егзарх Трона пећкога.

Митрополит је поставио питање да ли могу за биће овога народа бити прошлост онај угарак подметнут у Пећку патријаршију 1981. године, Ђорђе Мартиновић, који је набијен на колац попут ђакона Авакума, силоване монахиње и прекопани дјечји гробови прије последњег европског злочина из 1999. године на Косову и Метохији.

Он је упитао да ли смију да буду прошлост јеромонах Стефан и монах Харитон, силована и заклана Марица Мирић, Богдан Радевић, дјеца побијена у пећкој „Панди“, Милева Вујошевић…

„Како је могуће да буду прошлост они војници и полицајци из Црне Горе које је послала иста ова власт на Косово и Метохију деведесет осме и девете године. Они су прошлост, а Хашим Тачи и ови који су и онда владали и сада владају – омни су садашњост и будућност“, казао је Митрополит Амфилохије.

Он је такође поставио питање како могу бити прошлост краљ Никола и његови војници изгунили за ослобођење Косова и Матохије од петвјековног ропства под туђином, и да ли може бити прошлост часни професор Стефан Церовић убијен претпрошле године у Метохији.

Владика је рекао да злочини над нашим народом ни данас не престају на Косову и Метохији.

„Хашима Тачија је у Црну Горуи допратио прексиноћ запаљени дом повратника Милована из Дрсника, а он нам поручује како је све, ето, на Косову демократија, људска права и да тамо имају сви подједнака права, да ће сви ући у НАТО и Европску заједницу. Та прошлост не може бити избрисана, та мученичка крв не може бити заборављена, као што није заборављена ни мученичка крв од времена Милоша Обилића и великомученика косовског Лазара“, поручио је Митрополит Амфилохије.

Наоружане полицијске снаге држале су читаво вријеме трајања Литургије и парастоса цркву Светог Ђорђа под опсадом.

Р.В.




Извор: Митрополија црногорско-приморска



Нема коментара:

Постави коментар