11111111111111

Претражи овај блог

среда, 18. децембар 2013.

Дачић: Можемо у ЕУ брже од других земаља

БЕОГРАД - Премијер Ивица Дачић изјавио је данас да чврсто верује да ће Србија брже од било кога другог постати чланица Европске уније, да ће брзина напредовања ка ЕУ зависити од наше посвећености, додао је да се дијалог у Бриселу наставља, те да Србија има намеру да нормализује односе с Косовом.

"Преговарамо о чланству, а од наше посвећености зависиће и брзина уласка у ЕУ. Чврсто верујем да је то могуће и да ћемо постићи успех у том послу, те да ћемо брже од било кога другог постати пуноправни члан", рекао је Дачих на конференцији на новинаре у Влади Србије, подсетивши да је најбрже до чланства стигла Словачка, што је трајало пет или шест година, а што, према његовим речима може да постигне и Србија.

Он је истакао да је оно што је годинама и деценијама изгледало као сан почело да се остварује, да Србија сада сигурно иде у Европу, а да актуелна влада није само отворила влата ка Европи него је закорачила у њу.

"Најважније обећање смо испунили", рекао је Дачић и захвалио свим члановима владе, посебно потпредседнику Александру Вучићу, и, како је, рекао, поносан што је на челу владе која је успела дфа оствари такав резултат.

Дачић је посебно захвалио и шефици европске дипломатије Кетрин Ештон, за коју је рекао, да одавно један преговарач није имао тако објективан однос према Србији.

Почетак преговора је историјска одлука, поновио је Дачић и истакао да она представља остварење жеља и грађана и неких претходних владајућих гарнитура, те истакао да том одлуком ми нисмо ни од кога ништа добили, напротив, додао је, "ми смо то заслужили".

"Видео сам да су неки саопштили да су они најзаслужнији за то, али мислим да није време да се такмичимо ко је више заслужан, али ова влада ће остати упамћена да је то учинила и учинила највећи успех у парламентарној новијој историји Србије. Неко ће рећи да то и није било толико тешко, па сто онда ништа нисте урадили", упитао је Дачић, оценивши да им је фалило политичке храбрости и снаге да преузму политички ризик и воде земљу ка два кључна корака, а то су реформе и КиМ.

Ова влада је урадила тај искрорак, додао је премијер, а да при томе нисмо запоставили наше националне интересе и државне.
"Нисмо добили датум зато што смо попустили у одбрани националних и државних интереса, већ штро постављене циљеве покушали да остваримо другим средствима. О Србији се данас лепо говори и говори са поштовањем, а сећате ли се последњег извештаја кад је неко похвалио Србију а критиковао Албанце", рекао је Дачић.

Ознациввси овај тренутак као крај једног тешког периода, Дачић је рекао да се нада да је сада на реду нови почетак и "знак стартног пиштоља за свеукупне реформе у Србији којима треба да покажемо да моземо да одрадимо тај посао брже и квалитетније од других".

Не желимо да будемо осредња земља, већ да будемо у врху, навео је премијер, а одговарајући на питања новинара рекао и да Србија има намеру да нормализује односе с Косовом, да лично сматра да Срби на Косову треба да изађу на парламентарне изборе јер ће тако имати одлучујући утицај на будућу владу.

Ми ћемо нормализовати односе с Косовом не зато што нас неко на то тера, већ зато што сматрамо да је то наша обавеза, рекао је Дачић, а кад је реч о признању Косова, што је такође било питање новинара, рекао је да о томе не постоји консензус ни у самој Унији, али да ни Србија по том питању неће мењати свој став.

Дачић је најавио да ће он и први потпредседник Владе Србије Александар Вучих учествовати на првој међувладиној конференцији са ЕУ.

Дачић је рекао и да ће се та седница највероватније одржати 21. јануара у Бриселу.

Премијер је за 24. децембар најавио и отворену седницу владе којој ће присуствовати и медији са могућношћу да постављају питања, али и пријем за све оне који су учествовали и помогли да се постигне тај историјски успех за Србију.

О косовској независности, преговарачком оквиру, Нобелу
Дачић је изјавио да Србија у формулацији "правно обавезујући документ" не види обавезу признања једнострано проглашене независности Косова, те да не види ни да у самој ЕУ постоји јединствено тумачење тог термина.

"Верујем да нико у ЕУ не може да одговори шта то значи. То је преговарачки оквир ЕУ, а, што се нас тиче, не долази у обзир промена става о статусу КиМ. Ми апсолутно то не тумачимо као питање промене нашег става, јер немамо намеру да признамо једнострано проглашену независност КиМ, а имамо намеру да односе нормализујемо", рекао је Дачић.

Он је одговарајући на питање новинара о преговарачком оквиру ЕУ, односно да ли ће на крају процеса прикључивања услов за чланство Србије бити признање независности Косова, рекао да оно што у документу не пише није обавезујуће.

"Да ли то нека држава појединачно мисли? Вероватно. Али, има и оних које мисле другачије. Зашто бисмо ми сами себе исцрпљивали у расправи шта то значи када ни они не знају шта то значи", казао је Дачић.

А на питање аустријског новинара о Преговарачком оквиру ЕУ, Дачић је одговорио поруком:
"Питајте ваше владе. Ви разјасните сами себи шта то значи па нас онда обавестите".

Дачић је упозорио да ће у наставку преговарачког процеса са ЕУ најтежа тема бити Косово, као и до сада, и констатовао да Србија, чак и да је идеално уређена држава благостања, не би ушла у приступне преговоре са ЕУ да није начињен напредак у дијалогу са Приштином.

"Многе земље, да су морале да прођу кроз ово кроз шта ми пролазимо, никада не би постале чланице, тако да сваки наш резултат треба да се вреднује дупло, објаснио је Дачић.

Упитан какав је његов став о иницијативи да заједно са косовским премијером Хашимом Тачијем и високом представницом ЕУ Кетрин Ештон буде предложен за Нобелову награду за мир, Дачић је рекао да та прича толико невероватно делује да не би да је коментарише.

"Ништа ми овде нисмо радили ни за Нобелове награде ни за свој рејтинг ни за фотеље, него за Србију - и то нам је највећа награда", рекао је Дачић.

Срби да изађу на парламентарне изборе

Дачић сматра да би Срби који живе на Косову и Метохији требало да изађу на тамошње парламентарне изборе и да би тиме имали одлучујући утицај на будућу владу у Приштини.

Дачић је, одговарајући на питања везана за оцену Кетрин Ештон да правосуђе договором из Брисела улази у косовски систем, подсетио да КиМ по Резолуцији 1244 практично није посебна држава, али јесте на неки начин територија са посебном јурисдикцијом.

Премијер је рекао да ми Косово не признајемо као државу и да уствари враћамо стање и точак "који је све млео пред собом" уназад.

"То нема никакве везе са питањем статуса. Срби треба да учествују на парламентарним изборима зато што ће имати одлучујући утицај на будућу владу. Срби и сада имају одлучујући утицај само што је питање за кога су Срби до сада радили", рекао је Дачић.

Према његовим речима, сада ћемо имати коначно ЗСО која, шта год да има од надлежности, јесте први легитимни и легално изабрани облик неке организације власти Срба на Косову и Метохији. Он је поновио да стога сматра да Срби треба да учествују на изборима за парламент, јер ће тиме имати одлучујући утицај на косовску владу.

Дачић је навео да Косово и Метохија остаје кључна тема за европске интеграције и изнео став да смо могли да имамо идеално уређено државу, али да без напретка у дијалогу не би, нажалост, дошли до формалног почетка преговора са ЕУ.

"У овом тренутку постоје многе формулације које су резултат одређеног компромиса међу државама чланицама. Оно што је сигурно и дефинитивно је да ће те теме, КиМ, односно нормализација и имплементација неће бити расуте по свим поглављима, осим у неким где је то неопходно", али ће бити у 35 поглављу концентрисане, рекао је Дачић.

Ми смо, нагласио је он, "извели плес по жици за ових годину и по дана, 20 пута смо се сретали са другом делегацијом, верујте да је то само по себи довољан напор".

Суштина пута ка ЕУ је да народ боље живи

У Јагодини је данас положен камен темељац за Фабрику за производњу трака италијанске Компаније Вибак, чему је присуствовао и Дачић који је поручио да је суштина пута ка Европској унији да народ боље живи.

Напоменувши да је и данас у Јагодини због конкретног посла, Дачић је на полагању камена темељца фабрике која ће производити траке најновије технологије за индустријско паковање, поздравио још једну инвестицију у том граду која ће донети посао за 450 људи.

С обзиром на то колико се фабрика гради у Индустријској зони слика Јагодине у наредној години ће, сматра премијер, бити импресивна.

"Све су ово нове инвестиције и ја се посебно радујем и посебно поздрављам и ову најновију од 70 милиона евра, која ће запослити 450 људи. Овде у Србији данас има много говора, многи људи воле да причају, а ја желим да се понашамо другачије, да људи могу да виде резултате, да иза нас треба да буду резултати", рекао је Дачић.

Он је напоменуо да ових дана из Брисела стижу лепе вести, "на шта Србија није баш навикла", да ћемо кренути у преговоре са ЕУ, а суштина пута ка ЕУ је, нагласио је, да наш народ живи боље.

Честитајући председнику Скупштине града Јагодина Драгану Марковићу - Палми на преданом раду на довођењу страних инвестиотора, Дачић је поручио да је било доста приче и да је време да се ради.

Камен темељац фабрике "Вибак" са Дачићем су положили Марковић - Палма и директор Вибак Балкани доо Патрицио Масини. Свечаности је присустовао и министар саобраћаја Александар Антић и саветник премијера за национална питања Ивица Тончев, одборници Скупштине града Јагодине и челници политичких странака града који партиципирају у градској власти.

Фото Д. Петернек, Тањуг

Нема коментара:

Постави коментар