11111111111111

Претражи овај блог

понедељак, 16. децембар 2013.

Кијев и Москва преговарају о кредиту од 15 милијарди долара

МОСКВА, КИЈЕВ, БРИСЕЛ - Украјина води преговоре с Русијом о добијању кредита од 15 милијарди долара. Како преноси Блумберг, позивајући се на два извора упозната с преговорима, пет милијарди долара Украјина може да добије већ до краја ове године. С друге стране, из Брисела стиже порука да је ЕУ спремна за историјски партнерски споразум са Украјином, али да је сада на потезу Украјина.

Одобравање тог зајма може да се нађе и на дневном реду састанка председника Русије Владимира Путина са украјинским колегом Виктором Јануковичем, који је планиран за уторак, 17. децембра, навео је један извор Блумберга, додајући да је у плану и разговор о цени руског гаса за Украјину.

Помоћник председника Русије Андреј Белоусов рекао раније данас да у Кремљу не искључују могућост да у скорије време буде донето решење о давању кредита Украјини. Белоусов је нагласио да је ситуација у Украјини сада таква да без добијања кредита земља једноставно неће моћи да одржи економску стабилност.

Он је додао да је за сутрашњи сусрет планирано потписивање више докумената о економској сарадњи Русије и Украјине. На питање да ли је планирано потписивање било каквих докумената о интеграцији Украјине у Царинску унију (Русије Белорусије и Казахстана), Белоусов је казао да "се послови у вези са Царинском унијом обављају константно, и зато у неком смислу - да", пренео је Итар тас.

У међувремену је висока преставница за спољну политику и безбедност Европске уније Кетрин Ештон изјавила данас да ЕУ такође не искључује исплату компензације Украјини ако пристане на придруживање са ЕУ.

"У разговорима са председником Украјине разматрали смо питање који га краткорочни разлози спречавају да потпише споразум о придруживању. Верујем да ћемо бити у стању да их уклонимо рачунајући на ЕУ, међународне финансијске институције или комерцијалне кредите".

Премијер Украјине Никола Азаров рекао је пре пар дана да је земљи потребан кредит од око 20 милијарди евра од ЕУ под нормалним условима. Премијер је додао да Кијев наставља припреме за потписивање споразума о придруживању и увођењу зоне слободне трговине са ЕУ, уз постизање што повољнијих услова.

Председник Украјине Виктор Јанукович изјавио је раније да ће потписати споразум о придруживању ЕУ када за то буду испуњени неопходни економски услови. Према њему, за прелазак украјинске привреде на европске стандарде потребно је најмање 20 милијарди евра годишње, а у целини, до 2017. године, око 160 милијарди евра.

Истовремено, европски комесар за проширење Штефан Филе сматра ту суму прецењеном.

Посланик Партије региона и син украјинског премијера, Алексеј Азаров истиче да одлука о одустајању потписивања Споразума о стабилизацији и придруживању (С С П) није само политичка, већ има економску позадину.

Према његовим речима влада није успела, пре потписивања да реши пре свега економске проблеме, а привреда се, како је додао, налази у тешкој кризи.

„Од када је ранија премијерка Јулија Тимошенко са Русијом склопила споразум о испоруци гаса Украјина плаћа дупло више него Аустрија. Ми плаћамо шест милијарди евра годишње, што је много новца и доноси губитке. Ако имамо велике издатке то има последице и по производњу наше привреде“, објаснио је Асаров у интервјуу бечком дневнику “Пресе”.

Он је негирао да је Русија вршила притисак на Украјину, али је истовремено додао да земља због одређених околности има негативне последице по извоз.

„Ако би се тако наставило то би било стравично. Ако би изгубили источна тржишта онда би
морали за то да добијемо тржишта на западу. Било је дугих преговора са ЕУ, али споразум о слободној трговини и даље предвиђа квоту за извоз наших производа. Код шећера, на пример 10.000 тона, а ми производимо два милионе тона. Производимо 2,3 милиона тона меса, али је квота 40.000 тона.То није прави споразум о слободној трговини. Наша влада би тешко преживела и било би протеста. Нисмо се окренули од ЕУ, већ желимо да испреговарамо боље услове“, нагласио је Азаров.

Што се протеста на улицама Украјине тиче он је рекао да је влада позвала опозицију на дијалог, али да опозиција не зна шта хоће.

„Они желе превремене изборе, али нема разлог за њихово расписивање. Ако желе променити владу онда то морају урадити на законом предвиђен начин. Ако желимо да будемо европски онда морамо поштовати законе. Радикални активисти партије „Свобода“ мрзе људе са истока, то није европски“, нагласио је Асаров.

ЕУ је јуче саопштила да обуставља рад на Споразуму о придруживању са Украјином, наводећи да аргументи владе у Кијеву "немају реалног основа". Демонстранти планирају велики митинг који би у уторак увече требало да се поклопи са састанком Јануковича и председника Русије Владимира Путина.

ЕУ спремна за споразум, на потезу Украјина


Министри спољних послова земаља чланица Европске уније данас су поновили да је ЕУ спремна за историјски партнерски споразум са Украјином, али да је сада на потезу Украјина.

И висока представница ЕУ за спољну политику и безбедност Кетрин Ештон је, уочи данашњег састанка шефова дипломатија земаља чланица ЕУ у Бриселу, рекла да је Европска унија посвећена сарадњи са украјинским властима у циљу решавања украјинских економских проблема, пренела је украјинска новинска агенција Укринформ.

"Осећам да можемо да радимо са њим (председником Украјине Виктором Јануковичем) у решавању тога (краткорочних економскох питања). Нека од њих могу да се реше уз подршку Европске уније, друга кроз финансијске институције, а нека друга кроз приватни сектор. Али, сва су решива", рекла је Ештон.

Ештон је поновила да потписивање споразума између ЕУ и Украјине може само да донесе позитивне ефекте економији Украјине.

Шеф немачке дипломатије Гвидо Вестервеле рекао је уочи састанка да " желимо, наравно, да Украјина потпише Споразум о придруживању ЕУ, постоје и даље неке наде за то", пренела је агенција АФП.

"Ако Кијев упути јасну поруку, спремни смо да потпишемо (споразум) сутра", рекао је шведски шеф дипломатије Карл Билт, који има годинама кључну улогу у напорима да се потпише споразум о придруживању и слободној трговини са Украјином, која би тиме постала корак ближа западним земљама.

Британски шеф дипломатије Вилијам Хејг је рекао да су "врата ЕУ остала отворена, али је јасно да они не могу да кроз њих прођу". Хејг је истакао да је важно да Украјина то уради без притисака и додао да су ближе везе Украјине и ЕУ у интересу источне Европе, укључујући Русију.

Министри ће се касније у току дана састати са министром спољних послова Русије Сергејом Лавровим.

Фото АП/Сергеи Гритс, сцреенсхот Тањуг видео
Извор: Тањуг

Нема коментара:

Постави коментар