Избор режима - ЦРНА/БЕЛА страна

Претражи овај блог

недеља, 13. октобар 2013.

Слава даниловградске цркве Свете Текле

Поводом празника Свете првомученице Текле, храмовске славе цркве у Даниловграду, Архиепископ цетињски Митрополит црногорско-приморски Господин Амфилохије служио је данас са свештенством и вјерним народом Свету службу Божију у овој цркви.

 Ове године, по Митрополитовом благослову, слава је помјерена са 7. на 12. октобар због освећења Саборног храма Васкрсења Христовог у Подгорици.

На Светој литургији одговарали су ђаци Богословије “Свети Петар Цетињски” са Цетиња.


У литургијској проповиједи Митрополит Амфилохије је рекао да је истинита ријеч Светога апостола Павла, која се остварила и на њему: Ко хоће да живи побожно у Христу Исусу, биће гоњен.

“Та његова ријеч је потврда и оне ријечи Господње: Ако мене гонише и вас ће гонити. Ако мене примају и примише и вас ће примати. Ако је прогнан, распет и погребен сам Господ, онда и они који су Његови биће гоњени и прогоњени”, рекао је Митрополит црногорско-приморски.

Владика је рекао да су свједоци те истине житија безбројних светитеља Цркве Божије од апостолски времена до нашег времена, а међу њима и житије Свете првомученице Текле.

“Такве Свете душе каква је она била спадају у оне мудре дјевојке из Матејевог јеванђеља које, не само да имају својих врлина него у исто вријеме доливају у кандило своје вјере уље, силу Божју, силу Духа Светога”, рекао је Митрополит Амфилохије.

Митрополит је објаснио да се не уздају се у себе такве душе, јер је човјек слабашно биће овдје на земљи.

“Него се уздају у силу Божју”, закључио је Владика Амфилохије.


На крају Литургије благосиљан је славски колач. Овогодишњи кумови славе Јанко Булатовић и Станко Поповић кумство за наредну годину предали су Братству православне омладине “Свети Арсеније”.

У ресторану “Гостиље” приређена је богата славска трпеза љубави са културно-умјетничким програмом у којем су учествовали дјеца полазници даниловградске школе вјеронауке и народни гуслари.

На крају саборовања Митрополит Амфилохије је још једном поздравио учеснике сабора и позвао Даниловграђане “да што прије положимо камен темељац Саборне цркве Свете Петке на Божовој главици”, а градоначелника Даниловграда Бранислава Ђурановића да убрза процес издавања дозволе за градњу храма.

Р.В.



Извор: Митрополија Црногрско-приморска

Нема коментара:

Постави коментар