TОПОЛА,
ОРАШАЦ - Председник Владе Србије Мирко Цветковић положио је данас на
Опленцу ловоров венац и уз високе државне и војне почасти одао пошту
вожду Карађорђу, вођи Првог српског устанка и првом владару обновљене
Србије.
Цветковиће је у цркви Светог Ђорђа, на Карађорђевом гробу, у име владе положио венац на којем пише: "Славом овенчаним прецима Влада Републике Србије".
Премијер је том приликом свим грађанима честитао Дан државности указавши на значај 15. Фебруара, који се од 2001. године слави као државни празник.
"Смисао мог обраћања овде је да укажем на значај и потребу да полако велика већина ако не и сви грађани Србије прихвате 15. Фебруар као свој Дан државности", рекао је Цветковић, одговарајући на питање новинара да ли мисли да већина грађана Сретење доживљава као највећи државни празник.
Цветковић је подсетио да су се 15. Фебруара десила два важна догађаја за Србију: одлука о подизању Првог српског устанка у Марићевића јарузи у Орашцу 1804. године и доношење Сретењског устава 1835. године.
"С једне стране је борба за слободу, а са друге устав. Tо су заиста два кључна тренутка државности једне државе, а код нас се поклопило да су се они догодили на исти дан. Мислим да је значајно да се много више пажње посвети том датуму", рекао је Цветковић.
Премијер је изразио жаљење због тога што се Дан државности прославља по лошем времену али и додао да се нада да ће се непогода која је погодила Србију ускоро завршити.
"Данас је први дан када се време поправља и ја желим са оптимизмом да гледам у будућност", рекао је Цветковић, кога је испред задужбине краља Петра првог Карађорђевића дочекао почасни строј гарде.
Владика шумадијски Јован, уз саслужење свештенства шумадијске епархије, одржао је помен устаницима из 1804. године.
Обележавање Дана државности и годишњице Првог српског устанка у Марићевића јарузи крај Орашца и ове године су екстремно десне групе искористиле као прилику за маниФестовање својих ставова, а министар културе Предраг Марковић им је узвратио да је то што раде - обичан вашар.
Нјегово обраћање у име Владе Србије, наиме, све време је виком и скандирањем хашким оптуженицима Ратку Младићу и Радовану Караџићу ометала група окупљених са заставама покрета Наши, Образ и Српски четнички покрет.
Из те групе скандирало се хашким оптуженицима, а власт оптуживала за издају Косова и упропашћавања државе.
"Ми данас не славимо само датум, ми славимо врлину и хвала онима који у томе помажу. Захваљујем и онима који знају шта је празник, а шта вашар, јер вашари служе за изливање страсти, реаговао је Марковић.
Централна маниФестација биће одржана у Дому Народне скупштине.
Tом приликом, председник Србије Борис Tадић уручиће истакнутим појединцима и установама одликовања за нарочите заслуге у области спорта, културе, безбедности, медицине, науке...
Председник је одликовао 17 заслужних појединаца и институција, међу којима тенисера Новака Ђоковића, позоришног редитеља Дејана Мијача, театролога Јована Ћирилова, Акциони тим за лоцирање и хапшење хашких бегунаца, Српско лекарско друштво, Истраживачку станицу Патница, доктора Миодрага Стојковића, као и поједине припаднике Жандармерије, Сектора за ванредне ситуације МУП и Војске Србије.
Цветковиће је у цркви Светог Ђорђа, на Карађорђевом гробу, у име владе положио венац на којем пише: "Славом овенчаним прецима Влада Републике Србије".
Премијер је том приликом свим грађанима честитао Дан државности указавши на значај 15. Фебруара, који се од 2001. године слави као државни празник.
"Смисао мог обраћања овде је да укажем на значај и потребу да полако велика већина ако не и сви грађани Србије прихвате 15. Фебруар као свој Дан државности", рекао је Цветковић, одговарајући на питање новинара да ли мисли да већина грађана Сретење доживљава као највећи државни празник.
Цветковић је подсетио да су се 15. Фебруара десила два важна догађаја за Србију: одлука о подизању Првог српског устанка у Марићевића јарузи у Орашцу 1804. године и доношење Сретењског устава 1835. године.
"С једне стране је борба за слободу, а са друге устав. Tо су заиста два кључна тренутка државности једне државе, а код нас се поклопило да су се они догодили на исти дан. Мислим да је значајно да се много више пажње посвети том датуму", рекао је Цветковић.
Премијер је изразио жаљење због тога што се Дан државности прославља по лошем времену али и додао да се нада да ће се непогода која је погодила Србију ускоро завршити.
"Данас је први дан када се време поправља и ја желим са оптимизмом да гледам у будућност", рекао је Цветковић, кога је испред задужбине краља Петра првог Карађорђевића дочекао почасни строј гарде.
Владика шумадијски Јован, уз саслужење свештенства шумадијске епархије, одржао је помен устаницима из 1804. године.
Обележавање Дана државности и годишњице Првог српског устанка у Марићевића јарузи крај Орашца и ове године су екстремно десне групе искористиле као прилику за маниФестовање својих ставова, а министар културе Предраг Марковић им је узвратио да је то што раде - обичан вашар.
Нјегово обраћање у име Владе Србије, наиме, све време је виком и скандирањем хашким оптуженицима Ратку Младићу и Радовану Караџићу ометала група окупљених са заставама покрета Наши, Образ и Српски четнички покрет.
Из те групе скандирало се хашким оптуженицима, а власт оптуживала за издају Косова и упропашћавања државе.
"Ми данас не славимо само датум, ми славимо врлину и хвала онима који у томе помажу. Захваљујем и онима који знају шта је празник, а шта вашар, јер вашари служе за изливање страсти, реаговао је Марковић.
Централна маниФестација биће одржана у Дому Народне скупштине.
Tом приликом, председник Србије Борис Tадић уручиће истакнутим појединцима и установама одликовања за нарочите заслуге у области спорта, културе, безбедности, медицине, науке...
Председник је одликовао 17 заслужних појединаца и институција, међу којима тенисера Новака Ђоковића, позоришног редитеља Дејана Мијача, театролога Јована Ћирилова, Акциони тим за лоцирање и хапшење хашких бегунаца, Српско лекарско друштво, Истраживачку станицу Патница, доктора Миодрага Стојковића, као и поједине припаднике Жандармерије, Сектора за ванредне ситуације МУП и Војске Србије.
Гугл честитао Србији Дан државности
Највећи
светски претраживач Гугл (Гоогле) честитао је данас Србији Дан
државности, поставивши на насловну страну свог домена за Србију мотив из
Сретењског устава из 1835 и назив претраживача ћириличним писмом.
Постављањем курсора на назив Гугл појављује се честитка "Срећан Дан државности Србије", а кликом на "честитку" добија се списак сајтова на којима се, попут "Википедије", могу пронаћи подаци о Дану државности Србије или вести, на сајтовима домаћих медија, о обележавању овог празника.
Гугл иначе на сличан начин, постављањем честитки са адекватним симболима, обележава празнике попут Нове године, Божића, Дана независности, Дана заљубљених, као и годишњице рођења и смрти значајних личности.
Постављањем курсора на назив Гугл појављује се честитка "Срећан Дан државности Србије", а кликом на "честитку" добија се списак сајтова на којима се, попут "Википедије", могу пронаћи подаци о Дану државности Србије или вести, на сајтовима домаћих медија, о обележавању овог празника.
Гугл иначе на сличан начин, постављањем честитки са адекватним симболима, обележава празнике попут Нове године, Божића, Дана независности, Дана заљубљених, као и годишњице рођења и смрти значајних личности.
"Манекен Пис" у српској народној ношњи
БРИСЕЛ - Чувена статуа "Манекен Пис", симбол града Брисела, данас је, на Дан државности Србије, обучен у српску народну ношњу.
Свечано облачење статуе заједнички су организовале власти града Брисела и амбасада Србије у Белгији, а церемонији присуствовао је и српски амбасадор Радослав Диклић.
Иако је првобитно било најављено да ће статуа бити прикључена на буренце са шљивовицом коју ће пролазници и туристи моћи да дегустирају, тога ипак није било због техничких проблема.
Шездесетак сантиметара висока статуа дечака који пишки, направљена почетком седамнаестог века, представља једну од највећих туристичких атракција у Бриселу.
Према легенди, подигнута је у част малишана који је на тај начин угасио Фитиљ бурета са барутом који су освајачи подметнули под градске зидине.
У складу са вишевековном традицијом, статуа се неколико пута месечно свечано пресвлачи у различите костиме, према распореду који одређују градске власти, а из ње у зависности од прилике, уместо воде, потече пиво или шампањац.
Ово је био први пут да "Манекен Пис" обуче српску ношњу.
Ношња је шивена по мери, а након церемоније, која траје од подне до 16 часова, биће смештена у колекцију градског музеја.
Свечано облачење статуе заједнички су организовале власти града Брисела и амбасада Србије у Белгији, а церемонији присуствовао је и српски амбасадор Радослав Диклић.
Иако је првобитно било најављено да ће статуа бити прикључена на буренце са шљивовицом коју ће пролазници и туристи моћи да дегустирају, тога ипак није било због техничких проблема.
Шездесетак сантиметара висока статуа дечака који пишки, направљена почетком седамнаестог века, представља једну од највећих туристичких атракција у Бриселу.
Према легенди, подигнута је у част малишана који је на тај начин угасио Фитиљ бурета са барутом који су освајачи подметнули под градске зидине.
У складу са вишевековном традицијом, статуа се неколико пута месечно свечано пресвлачи у различите костиме, према распореду који одређују градске власти, а из ње у зависности од прилике, уместо воде, потече пиво или шампањац.
Ово је био први пут да "Манекен Пис" обуче српску ношњу.
Ношња је шивена по мери, а након церемоније, која траје од подне до 16 часова, биће смештена у колекцију градског музеја.
Нема коментара:
Постави коментар