Уочи прославе 1030-годишњице крштења Русије, 27. јула 2018.
године, и прославања Светог Владимира, предстојатељ Украјинске Православне
Цркве, Његово Блаженство Митрополит кијевски и све Украјине г. Онуфрије
одслужио је молебан испред споменика крститељу Руса на Владимирској гори у
Кијеву.
Заједно са Његовим Блаженством и архијерејима и свештенством, молили су се и високи представници помесних Православних Цркава. Биле су заступљене и све епархије Украјинске Православне Цркве, па је молитви присуствовало на десетине хиљада православних хришћана из свих области Украјине и Белорусије, Молдавије, Румуније и других земаља.
На крају молебана митрополит Онуфрије се обратио верницима:
-Наши преци су били изгубили правилно схватање Бога, били су зашли у паганство,
али је Свети кнез Владимир уредио другачије путеве људи како би они водили
Богу, благодаћу Духа Светога. Лично Кнез
се суштински променио после крштења, постао друга личност: од окрутног,
грехољубивог постао је племенит, милостив, заволевши Бога и ближњег, постао је
„Јарко Сунце“, како се каже у летопису.
-Ми као наследници
Светог кнеза Владимира треба да се трудимо да будемо подобни њему. Морамо
искоренити злобу, мржњу, непријатељство, приволети се љубави према Богу, а тиме
и да поштујемо, толеришемо и волимо ближње. На овој основи почива људски род.
Нека Бог молитвама Светог Владимира заштити све вас који сте дошли у Кијев на
светковаље овог празника, поручио је Митрополит.
Предстојатељ Украјинске Православне Цркве предводио је више
хиљада људи у литији са чудотворним светињама у Успенску Кијево-печерску лавру.
Свечана литија је ходила кроз централне улице Кијева, па је испред крста у
Грушевској улици митрополит Онуфрије заједно са свим свештенством и вернима
узнео молитве за покој душа свих оних који су настрадали у центру Кијева током трагичних
догађања у фебруару 2014. године.
У литији су ношене светиње: мошти Светог кнеза Владимира,
Светог великомученика Климента, епископа римског; Светог победоносца
Георгија, затим стопало Светог Андреја,
Зимненска икона Богородице, икона са моштима Светог великомученика Владимира,
Митрополита кијевског, и Светог Серафима Саровског. После обављене литије ове
светиње верници су целивали у трапезној цркви Светих Антонија и Теодосија у
Кијево-Печерској Лаври током свеноћног бденија и наредног дана, 28. јула 2018.
године, у току Литургије.
Директан пренос свечаности обавио је ТВ канал Интер.
По завршетку литије Митрополит бориспилски и боварски
Антоније је изјавио: -Према нашим проценама, присуствовало је 250.000 људи. Ово
је више него прошле године, а то се и очима могло приметити, јер иако су улице
Кијева широке, нису могли сви проћи њима.“




Нема коментара:
Постави коментар