11111111111111

Претражи овај блог

четвртак, 18. октобар 2012.

Енглези пуцају пенале на празан гол

Од уздржаног саопштења о инцидентима после утакмице у Крушевцу, медијска лавина је стигла до оцена о дугогодишњем расизму у Србији. – Захтеви за искључење свих фудбалских селекција Србије са европских такмичења...

Реч расизам постаје важнија у спорту од речи провокација, грубост, ударац...


Иако је селектор енглеске младе репрезентације Стјуарт Пирс непосредно после квалификационе утакмице у Крушевцу (1:0 за Енглезе) изјавио „Мислим да су биле једна или две расистичке реакције публике”, сви каснији извештаји у енглеским медијима стављају реч расизам на врх пирамиде срамних слика о понашању домаћина у Крушевцу.

Чим је расистичка етикета прикачена, из извешатаја су почели да се губе подаци о општој тучи на крају, о разлозима због којих је Дени Роуз добио црвени картон и о гесту који је упутио директно публици пре туче.

Шта год се стварно догађало у Крушевцу, за овдашње фудбалере, фудбалске и спортске раднике, као и за и оне праве, спортске навијаче, од животне је важности да знају са каквом су се опасношћу сусрели прекјуче увече. Комплетна енглеска јавност и сви функционери – од фудбалских до државних, од министра спорта Хјуа Робертса до премијера Дејвида Камерона – били су спремни да муњевито реагују на било какав негативан повод у Крушевцу, поготово ако има везе са неком врстом нетолеранције.

Лавина је кренула кратким саопштењем Енглеског фудбалског савеза, објављеним одмах после утакмице, готово невероватном брзином, на званичном сајту: „Енглески фудбалски савез осуђује сцене расизма и сукоба после завршног звиждука, у којима су се наши играчи и пратиоци нашли крајње испровоцирани. Енглески фудбалски савез је пријавио Уефи више случајева расиситичких испада. Изгледа да их је публика упућивала неколицини тамнопутих играча Енглеске. Случај је сад код Уефе.”

Од овог, прилично дипломатског и увијеног саопштења – где се осуђују сцене, а не домаћини, и сукоби се лоцирају само у време завршетка утакмице – брзо се стигло до широких оцена о хулиганском понашању публике током целог меча.

Асошијетед Прес јавља: „Британска влада се обратила Председнику Уефе Мишелу Платинију, тражећи оштре санкције против Србије после расистичког малтретирања енглеских играча за време и после меча репрезентација до 21 године... ” Затим се преноси изјава коју је дао британски министар спорта Хју Робертсон, да очекује „оштре казне” Уефе. У каснијим изјавама помињу се захтеви за искључење свих фудбалских селекција Србије са европских такмичења...

Успут, за енглески тим који иде даље, важно је да Дени Роуз што блаже прође са црвеним картоном. Уместо примедби на његове и провокације, чују се похвале Пирса о „достојанственом понашању свих играча”, а Роуз је добио прилику да своја преживљавања увећа:

„Већ у време загревања почели су мајмунски крици из публике. Питао сам другове да ли их чују и они су то потврдили... У другом полувремену, два пута ме је погодио камен у главу док сам изводио аут... Када је истекло 90 минута трпљења, одмах после судијског звиждука, изразио сам своје емоције, и већ у следећем тренутку сви српски играчи били су око мене...”

И док прича расте, нико од коментатора не тражи оцену судије о понашању навијача, ни одговор зашто није прекинуо утакмицу после наводног „каменовања” и осталих поменутих инцидената. Зашто је реаговао само на Роузово „изражавање емоција”.

Овдашњи фудбалски посленици нису били спремни за међународни сусрет са земљом у којој је проблем навијања подигнут на државни ниво. Заборавили су да Енглеска увелико води рат са расизмом на својим теренима, због којег је и премијер Дејвид Камерон у фебруару тражио издвајање 4,7 милиона долара за подржавање мањинских, а посебно тамнопутих руководилаца, којих нема у енглеском фудбалу. „То више не можемо да гурамо под тепих”, рекао је тада Камерон, а повод су били расистички испади на домаћем терену.

Енглези, међутим, нису заборавили оно што се овде гура под тепих, да је после ранијег меча младих репрезентација ове две земље, 2007. године, Фудбалски савез Србије кажњен са 27.000 долара „због расиситичких узвика и понашања навијача”. Сада енглески медији пуцају пенале на празан гол, подсећајући и на бруку у Ђенови, а Ројтерс успут закључује да „Србија дуго има проблема са расизмом...”
 
Марјан Ковачевић
 
 
Извор: Политика


Нема коментара:

Постави коментар