петак, 17. август 2012.

Свети мученик Раџен Персијанац

 Свети Раџен је живео у првој половини V века у Персији. Био је угледан човек и клањао се богу Ахумараздеу.[1] Њему је поверено да прати у Грузију кћерку персијског владара Ормизда III, која је била верена за грузијског цара Вахтанга Горгасала (слави се 30. новембра). У овој земљи Раџен је поверовао у Христа и ступио је у службу код хришћанског цара.

Сазнавши да је грузијски владар хришћанин, персијски цар Фируз (Пероз) (457-484.) је напао Грузију на челу огромне војске. У овом рату Раџен се истакао храброшћу и талентима војсковође, али је затим доспео у заробљеништво и одведен је пред цара.


Кад га је Фируз с лажном нежношћу упитао зашто се одрекао вере својих отаца Божји слуга је одговорио да је у Исусу Христу спознао јединог Спаситеља. Гневни цар је заповедио да се светац баци на муке. Избивши хришћанину зубе мучитељи су га вукли каменитим путем и бацили у тамницу.

Грузијска аристократија је почела да моли за Раџеново ослобођење. Фируз је пристао да га ослободи како би се видео с ближњима, али је натерао хришћанина да обећа да ће се вратити. Раџен је отишао у Мцхету како би се опростио од породице и од цара Вахтанга и без обзира на њихове наговоре, вратио се у Фирузу. Кад су сви покушаји да се светац врати поклоњењу ватре завршени неуспехом послат је у војни логор у Цромију, у Централној Грузији. Тамо је Раџен разапет попут нашег Спаситеља Исуса Христа. Ово славно мучеништво се десило 457. године.

Цар Вахтанг је узео мошти и пренео их је у Никози, где је подигнута велелепна црква посвећена светом Раџену. Он се поштује као грузијски првомученик без обзира на своје персијско порекло.
_______________________________________
[1] Врховни бог зороастријског пантеона.
Из књиге „Синаксар: Житија светих Православне Цркве“, која је изашла у издању Сретенског манастира
Саставио – јеромонах Макарије Симонопетарски,
адаптиран руски превод – издање Сретенског манастира

16 / 08 / 2012
 
 
Извор: Православие.ру

Нема коментара:

Постави коментар