понедељак, 29. јун 2015.

Принцип добио споменик у Београду

На свечаности пред обележјем које је поклон Републике Српске Србији обратили се Томислав Николић и Милорад Додик

„Гаврило Принцип је био херој, тираноубица, носилац идеје ослобођења од ропства, која је кружила Европом”, истакао је Томислав Николић, председник Србије, на свечаности у Финансијском парку када је откривен споменик Принципу.

На церемонији се, осим Николића, обратио и Милорад Додик, председник Републике Српске. Свечаност, која је одржана на Видовдан и 101. годишњицу од Сарајевског атентата, почела је освештавањем споменика а завршена је наступом Академског хора „Обилић”. Церемонији су присуствовали, између осталих, и представници државног врха, црквени великодостојници, угледне званице и грађани.
У свом говору, Николић је нагласио да Принцип досад није имао споменик у Србији а осврнуо се и на његово обележје у Сарајеву за које је рекао да „није служило култури сећања и утемељеним вредносним историјским судовима”.

– Судове и оцене о Принципу и његовом споменику одређивали су историјски вртлози и дневне потребе. Све што се у протеклих сто година градило и разграђивало, зидало и рушило, свака промена у држави и друштву, од Југославије до Федерације БиХ, политичка превирања, међунационални односи, преламали су се кроз однос према споменику Принципу у Сарајеву који је постављан па рушен, мењан… – рекао је Николић, додајући да се на постављање обележја у Србији у част Принципа чекало да „о томе одлучују људи који живе по његовим принципима слободе, независности и заједништва”.

Говорећи о историјским збивањима уочи и после Сарајевског атентата и њиховим савременим интерпретацијама, Николић је оценио да се данас, у „назовиисторијским тумачењима”, ставља „знак апсолутне повезаности између атентата и Првог светског рата, као покушај амнестије агресора и окривљавања нападнутог”.

– Србија ни данас не брани Принципа и његове другове, већ они бране Србију својом одбраном на суђењу које није било завршено док је рат увелико трајао. Србија свој однос према „побуњеним анђелима”, како их назива нобеловац Иво Андрић, исказује сада и овде спомеником на који се чекало годину више од једног века – поручио је Николић, уз громогласан аплауз публике на помен Андрићевог цитата.

Николић је додао да лично неће дозволити „вређање покланих и маљем убијених Срба у Јасеновцу, Старој Градишки, Јадовну, стрељаних у Краљеву и Крагујевцу, живих подављених у Новом Саду”, упркос настојањима да, како је рекао, Сребреница постане једини симбол злочина.

– Ако је Винстон Черчил у својој књизи „Непознати рат” написао да је Принцип умро у затвору, а споменик који су његови сународници подигли слави његов и њихов злочин и геноцид, онда не чуди ни предлог резолуције о Сребреници, којим би од данас симбол злочина било само то место – закључио је Николић.

О улози Велике Британије у српској прошлости и актуелном залагању те земље за резолуцију о Сребреници, посебно је оштро говорио Милорад Додик.

– Британци су увек били на негативној страни наше историје, због њих је неоправдано дуже остало Отоманско царство на нашој територији, а послали су и Педија Ешдауна који је покушао од Срба да направи Босанце – рекао је он и упитао „зашто је тешко рећи да је Сребреница место континуираног злочина од 1991. до 1995. године, где је убијен огроман број људи без обзира на вероисповест и народност”.

Изражавајући захвалност Томиславу Николићу и премијеру Србије Александру Вучићу на томе што се противе „срамном британском предлогу резолуције”, Додик је навео да је „више од 3.500 Срба побијено у Залазју и многим другим селима” а поновио је и критику на рачун међународне заједнице зато што Републици Српској оспорава право на референдум о статусу.
Споменик Принципу Додик је назвао „симболом данашње борбе за слободу и нашег јединства”.

– Ово обележје уједно је симбол онога што покушавамо да бранимо, а то је чињеница да овде живе Срби као народ који има снагу да направи две државе, Србију и Републику Српску, али жели мир и слободу – закључио је Додик а на те његове речи публика је реаговала аплаузом.

Н. Б. – Д. Б.

-----------------------------------------

Дар Републике Српске

Споменик Гаврилу Принципу, постављен у Финансијском парку код угла Немањине и Сарајевске улице, дело је смедеревског вајара Зорана Кузмановића. Обележје високо два метра и тешко 350 килограма и реплика је идентичног споменика у Источном Сарајеву. На њему су уклесани народни стихови – прочитани пред јучерашње обраћање двојице председника – као и Његошев цитат са сарајевске капеле Видовданским херојима у којој почивају Принцип и припадници „Младе Босне”. Обележје је Србији поклонила Република Српска.

-----------------------------------------

Руска застава у публици

Церемонији откривања споменика Принципу присуствовале је најмање хиљаду грађана. Они су се окупили на раскрсници Немањине и Сарајевске, због чега је саобраћај у деловима ових улица био обустављен у току свечаности. У публици се, осим десетина српских застава, могао видети и један руски стег. На крају свечаности, док су државници напуштали парк уз звуке „Марша на Дрину”, с бине је речено да су српске кошаркашице освојиле злато на Европском шампионату у Будимпешти, што је изазвало овације у гледалишту.


Извор: Политика

Нема коментара:

Постави коментар