среда, 23. април 2014.

Фантастични приказ људског тијела од зачећа до рођења



Стваралац приказа Алеxандер Тсиарас открива моћ технологије уз коју данас можемо јасно видјети од чега се састоји наше тијело до најситније структуре и како се развијамо.



Како наше тијело изгледа, што се точно догађа у тренутку зачећа и како се беба развија погледајте у видеу Алеxандера Тсиараса. Свијету је показао моћ данашње визуализације помоћу технологије и што нам је све открила.

Цијели транскрипт његова видеа можете прочитати испод. Пријевод је преузет са службене ТЕД странице.

0:11

Понуђено ми је мјесто изванредног професора медицине и прочелника знанствених визуализација на Yале свеучилишту на одјелу медицине. Мој посао је био написати многе алгоритме и кодове да би НАСА могла изводити виртуалне операције у припреми астронаута за летове у далеки свемир, тако да би их се могло чувати у роботским капсулама. Једна од фасцинантних ствари на којима смо радили је да смо видјели, користећи нове врсте технологија скенирања, ствари које се никад прије нису видјеле — мислим, не само у управљању болестима, него и ствари које су нам омогућиле да видимо ствари изван тијела које вас једноставно задиве.

0:47

Сјећам се кад смо један од првих пута гледали колаген. Ваше цијело тијело, све — ваша коса, кожа, кости, нокти — све је направљено од колагена. Његова структура наликује ужету које се овако увија и ковитла. Једино мјесто на којем колаген мијења своју структуру је у рожници ока. У оку, постаје мрежаста формација, и због тога постаје прозиран, као супротност мутном. Тако савршено организирана структура, било је тешко не придодати јој божанска својства. Јер стално смо то виђали, изнова и изнова у различитим дијеловима тијела.

1:23

Једна од могућности које сам имао је била особа која је радила са НИХ на стварно занимљивој опреми за снимање микромагнетске резонанце. И оно што смо хтјели направити је било скенирати нови пројект на развоју фетуса од зачећа до рођења користећи ове врсте нових технологија. Тако сам писао кодове алгоритама, а он је изградио хардвер — Паул Лаутербур — и тако освојио Нобелову награду за изум МРИ-ја. Добио сам податке. Показат ћу вам узорак дјела, “Од зачећа до рођења”.

1:59

“Од зачећа до рођења” Ооцит Спермији Оплођивање јајашца 24 сата: прва диоба дјетета Оплођено јајашце се дијели неколико сати након фузије … И дијели се изнова сваких 12 до 15 сати. Рани ембриј Постељица још увијек храни дијете. 25 дана: развија се срчана комора 32 дана: развијају се руке и шаке 36 дана: почетак примитивних краљежака Ови тједни су период најбржег развоја фетуса. Ако би фетус наставио расти овом брзином свих девет мјесеци, тежио би 1,5 тону при рођењу. 45 дана Срце ембрија куца двапут брже од мајчиног. 51 дан 52 дана: Развијају се мрежница, нос и прсти Стални покрети фетуса у матерници су потребни за раст мишића и костију. 12 тједана: Недиференцирани пенис — још није одлучено је ли дјевојчица или дјечак 8 мјесеци Пород: стадиј истискивања Тренутак рођења

5:48
(Пљесак)

5:52

Хвала вам. Али, као што можете видјети, кад збиља започнете радити на овим подацима, поприлично су спектакуларни. И како смо све даље и даље скенирали, радећи на овом пројекту, проматрајући ове двије једноставне станице које имају невјеројатан погон који ће постати чаролија вас. И како смо радили на овим подацима, гледајући малене гроздове што чине тијело, ове мале комадиће ткива како се трофобласт развија од бластоцисте, одједном се уграђујући у стијенку матернице, говорећи: “Ту сам и остат ћу.” Одједном водећи разговор и комуникацију с естрогеном, прогестероном, говорећи, “Ту сам да останем, усадите ме,” градећи невјеројатан просторан фетус који кроз 44 дана постаје нешто што можете препознати, и кроз девет тједана стварно постаје малено људско биће. Чаролија ове информације: Како заправо имамо овај биолошки механизам унутар нашег тијела да можемо видјети ове информације?

6:51

Показат ћу вам нешто поприлично јединствено. Ово је људско срце у 25. [тједну]. У основи су то двије нити. И као величанствени оригами, станице се развијају у просјеку милијун станица у секунди у четвртом тједну, док се омотава само око себе. Кроз пет тједана, можете видјети рану претклијетку и ране клијетке. Шест тједана, и ови навоји почињу с папиларним мишићем унутар срца који стварно може повући било који од залистака у срце док не добијете развијено срце — и одатле развој цијелог људског тијела. Чаролија механизама унутар сваке генетичке структуре која говори гдје точно свака живчана станица треба ићи — комплексност математичких модела онога како се ове ствари чине је изнад људске спознаје.

7:36

Иако сам и сам математичар, гледам са чуђењем како овај скуп упута не чине погрешке док граде оно што смо ми? То је мистерија, чаролија, божанство. Онда почнете гледати живот одраслога. Погледајте овај малени прамен капилара. Само је малена под-подструктура, микроскопске величине. Али док будете у деветом мјесецу и рађате се, имате готово 95.000 километара жила у тијелу. И само је један километар видљив. 94.999 километара који доносе храњиве твари и односе отпад. Сложеност грађе која је унутар једног сустава, понављам, изван било какве спознаје, и изван било које постојеће математике.

8:20

И овај скуп упута, од мозга до сваког другог дијела тијела — погледајте сложеност набора. Одакле разумијевање спознаје како набор заправо може садржавати више информација, тако да док гледате како мозак дјетета расте — и ово је једна од ствари које управо радимо. Покрећемо два нова истраживања скенирања мозга дјетета од тренутка кад се роди. Сваких шест мјесеци до шесте године — ово ћемо радити с око 250 дјеце — гледамо како се точно набори и завоји мозга свијају да бисмо видјели како се овај величанствен развој претвара у успомене и чаролију која смо ми.

8:53

И није у питању само наше постојање, него и како тијело жене разумије генетичку структуру која не гради само њено тијело, него како јој допушта да постане ходајући имунолошки кардиоваскуларни сустав који је у основи мобилни сустав који може његовати, и водити бригу о дјетету са чаролијом која је, понављам, изван наше спознаје — чаролијом која је постојање, која смо ми?

9:19

Хвала вам.

Нема коментара:

Постави коментар