среда, 1. јануар 2014.

Милиони људи уз ватромете ушли у нову 2014. годину

ЊУЈОРК – Широм света дочекана је Нова година, која се прво „појавила” на јужнопацифичким острвима Самоа и Кирибати, да би онда била масовно дочекана у Сиднеју, Токију, Пекингу, Дубаију, Москви, Кијеву, Лондону, као и у Њујорку, који је у првим сатима 2014. године добио и новог градоначелника.

У Њујорку је Нова година дочекана на Тајмс скверу, на који се, по традицији, у поноћ спустила велика кристална лопта, јављају светски медији.

Судија америчког Врховног суда Соња Сотомајор водила је одбројавање од 60 секунди, а када је стигла до нуле, то јест када је Нова година наступила, она је притиснула дугме која је ослободила шљаштећу куглу са 2.688 кристала.

Ова улога обично припада градоначелнику Њујорка, али управо је у новогодишњој ноћи дошло до промене на овој функцији. Сада већ бивши први човек највећег града САД Мајкл Блумберг први пут за 12 година није присуство церемонији, а нови градоначелник Бил де Блазио положио је заклетву у својој кући у Бруклину мало после поноћи.

Де Блазио је први демократа на челу Њујорка у последњих скоро 20 година, и обећао је да ће у овом граду спровести либералне реформе после дуге владавине мултимилионера Блумберга.

Иначе, Де Блазио ће градоначелничку заклетву положити још једном, у подне по локалном времену на степеништу Градске већнице заклеће га бивши председник САД Бил Клинтон - на библији која је припадала Френклину Д. Рузвелту.

На Тајмс скверу су за Нову годину наступиле звезде попут Мајли Сајрус, групе Блонди и хип-хопера Меклмора.

Прослава у највећем њујоршком граду је након терористичких напада од 11. септембра 2001. године постала својеврсни тест издржљивости зато што публика, из безбедности, мора да дође у ограђени простор на Тајмс скверу најмање 12 сати унапред - при чему тамо нема ни хране, ни топлоте ни тоалета.

Део публике понео је пелене за одрасле, а неки нису пили никакво пиће нити су јели како би се изборили са недостатком тоалета.

Са друге стране Атлантика, Лондон је дочекао 2014. годину мешавином футуристичког ватромета и традиционалног паљења бакљи.

Ове године су конфете, лажни снег и други украси, који су падали на публику у тренутку Нове године, имали укус банане, наранџе и брескве и били су јестиви.

У Москви, главном граду Русије, Нова година је по традицији дочекана на Црвеном тргу огромним ватрометом изнад Кремља. Међутим, у граду Волгограду, у којем је у два узастопна терористичка напада погинуло 34 људи, прослава је отказана, па је град деловао аветињски, без икакве пиротехнике, јер су власти замолиле грађане да то не раде.

У гламурозном Дубаију, у којем се налази највиша зграда на свету, власти су одлучиле да за Нову годину уприличе највећи ватромет свих времена, па је небо над овим градом у Уједињеним Арапским Емиратим било обасјано шест минута.

Организатори су обећали да ће ватромет исцртати летећег сокола и државну заставу, као и да ће дочарати излазак сунца, али то на први поглед није било уочљиво.

У Кијеву, главном граду Украјине коју потресају антивладини протести, на главном тргу се окупило најмање 100.000 противника председника државе Виктора Јануковича, отпевавши националну химну и још једном исказавши жељу да се земља окрене Европској унији а не Русији.

У Ватикану, у својој новогодишњој молитви, папа Фрања је замолио вернике да се запитају да ли су 2013. годину провели испуњавајући сопствене интересе или помажући другима.
На Филипинима, више од 260 људи је у новогодишњој ноћи повређено од петарди.

У Токију, пет свештеника је у храму Зођођи ударало о џиновски гонг да најави Нову годину, а истовремено је на Токијском торњу исписана светлећа цифра 2014. У гонг је ударено 108 пута.

Изнад Великог кинеског зида, код Пекинга и у Шангају уприличен је огроман ватромет. Међутим, у граду Вухану, у централној кинеској провинцији Хубеи, ватромет је отказан а коришћење пиротехнике забрањено како се не би погоршавао ионако опасан смог.

Неколико тона ракета зашаренило је небо над Сиднејском опером први пут после више од десет година. Дочек са око 1,6 милиона људи, коштао је шест милиона аустралијских долара (3,8 милиона евра). Први ватромет је испаљен у Сиднеју три сата пре поноћи и званичног доласка 2014. године.

Острва Тонга у Пацифику су међу првима дочекала Нову годину у молитви, на церемонији завршеној паљбом из топова од бамбуса.

Становници јужнопацифичких острва Самое и Кирибата први су у свету ушли у 2014. годину, у уторак у 11 часова по средњоевропском времену.

Самоа, острво са 180.000 становника, пре две године је због економских разлога променила страну на датумској граници, с њене источне стране прешла на западну, и од тада у нову годину улази прва, а не последња као раније.

За разлику од њих, становници Киритимата, односно Божићног острва, навикли су да у нове године улазе први. Киритимати је најисточнији део пацифичке острвске државе Кирибати, открио га је капетан Џејмс Кук на сам Божић, па је у свету познат и под називом Божићно острво.

У 2014. годину ће последњи ући становници Америчке Самое, читав дан након Самое, иако их дели само 80 километара.


Извор: Политика

Нема коментара:

Постави коментар