петак, 27. децембар 2013.

Батут: Алге из воде у Ужицу делују токсично на јетру и нервни систем

Институт за јавно здравље Србије "Др Милан Јовановић Батут" саопштио је данас да дуготрајна изложеност цијанотоксину- токсину из алги које зими цветају у води, може изазвати иритацију коже и слузокоже и могу деловати токсично на јетру и нервни систем.

Они су, поводом забране коришћења воде за пиће из ужичког водовода због цветања алги, нагласили да су сви одговорни субјекти добили препоруке за обезбеђивање здравствено безбедне воде за пиће из алтернативних извора.

Осим тога, како кажу, треба да појачају санитарно-еколошки мониторинг воде из акумулације Врутци и третиране воде на постројењу, са посебним акцентом на присуство и бројност цијанобактерија, као и детекцију цијанотоксина и по потреби укључе додатне третмане воде.

Из Батута појашњавају да је по налогу Републичког инспектора за заштиту животне средине, 14. децембра 2013. године активирана мобилна екипа Завода за јавно здравље Ужице, јер је у језеру Врутци на већој површини примећена мрља црвене боје.

По захтеву Завода, Институт за јавно здравље Србије је 20. децембра 2013. године изашао на терен и према прописаној методологији узорковао воду из језера, сирову и финалну воду из постројења за прераду воде и воду из дистрибутивне мреже водовода у Ужицу, и извршио испитивања.

Резултати биолошког испитивања узорка воде из језера показали су цветање врсте Планктотхриx рубесценскоја, која због присутног пигмента, даје карактеристичну црвенкасту боју, наводи се у саопштењу.

Како појашњавају ради се о цијанобактерији која може да доведе до тзв. цветања воде у зимском периоду, а да је посебно проблематично ако се ова појава догоди у површинским водама које се користе за водоснабдевање, будући да тада присутне цијанобактерије могу да луче неколико врста токсина.

"Ови токсини се разликују по својој хемијској структури и биоактивности. Међу најзначајнијим токсинима је група микроцистина. Род Планктотхриx, чије је присуство потврђено извршеним испитивањима, један је од највећих продуцената микроцистина", наведено је у саопштењу.

На основу резултата наведених анализа, утврђено је да је вода за пиће хигијенски неисправна, а употреба воде се према одлуци републичке Санитарне инспекције забрањује за пиће, коришћење након прокувавања и за припремање хране, а може се користити само у санитарно-техничке сврхе.

Становништво треба да се исправном водом за пиће снабдева из алтернативних извора водоснабдевања (цистерне, флаширана вода и изворишта воде чија је исправност утврђена).


Извор: Блиц

Нема коментара:

Постави коментар