ИНТЕРВЈУ: СНЕЖАНА МАЛОВИЋ, МИНИСТАР ПРАВДЕ
Током преткривичног поступка испитивана и чињеница да је „Југохемија”, два месеца пре
расписивања тендера, резервисала вакцине
Истрага због незаконитог поступања приликом набавке вакцина против
„свињског грипа” се наставља. То што је истрага покренута против три
особе, не значи да су истражни органи завршили посао и да је списак
осумњичених окончан, каже у интервјуу за „Политику” Снежана Маловић,
министарка правде и координатор државних органа у борби против корупције
и поручује да ће уколико буде доказа, истрага бити проширена и на друге
околнос
Како коментаришете откривање нових чињеница у вези са незаконитим пословима приликом набавке вакцина против „свињског грипа”, односно да је „Југохемија”, два месеца пре расписивања тендера која уопште није била у том послу, преко ваљевске фирме „Детап” резервисала вакцине?
Обелодањивање оваквих информација не значи да истражни органи за њих нису знали и раније. Тачније, и то је био предмет испитивања током преткривичног поступка. Истражни органи и даље проверавају све наводе који изазивају сумњу да је почињено кривично дело и уколико буде доказа,сигурна сам да ће истрага бити проширена и на те околности. То што је истрага покренута против три особе, не значи да су истражни органи завршили посао и да је списак осумњичених окончан. Покретање поступка је у надлежности правосудних органа, а тужилаштво и суд поступају искључиво на основу прикупљених доказа. Моја улога као координатора владе је да обезбедим ефикасну сарадњу државних органа у расветљавању и процесуирању кривичних дела корупције.
На челу судова већ готово две године налазе се вршиоци дужности или вршиоци функција председника. Када ће председници судова, коначно, бити изабрани?
Високи савет судства је 20. октобра расписао оглас за избор председника у судовима опште и посебне надлежности у Србији. Конкурс се завршава 16. новембра. Иако се дуго чека на избор председника, тај посао не треба завршавати на брзину. Високи савет судства ће детаљно размотрити и анализирати пријаве свих кандидата, па тек потом их предложити Народној скупштини.
Да ли ће досадашњи вршиоци функције председника судова бити „преименовани” у председнике судова?
Кандидате за председнике судова предлаже Високи савет судства, а бира скупштина. Приликом одлуке Високи савет судства руководиће се досадашњим радом и оствареним резултатима у руковођењу судом, угледом који кандидати уживају међу колегама, организационим способностима, професионалним квалитетима. Они који испуњавају те критеријуме биће предложени од Високог савета судства скупштини за председнике.
Друштво судија Србије објавило је да је до сада одлучено у само 20 одсто случајева по жалбама нереизабраних судија и да поступак ревизије иде споро?
У процес преиспитивања одлука о неизабраним судијама нисмо ушли да бисмо одлучили преко ноћи, већ да бисмо пажљиво преиспитали раније одлуке. Чланови Високог савета судства обавили су разговор са више од половине кандидата који су уложили приговор. Замерке Друштва судија Србије при првом одлучивању биле су да је све брзо урађено, а сада се жале да је поступак спор.
Предмети ухапшеног судије и члана Високог савета судства Благоја Јакшића стоје у фиоци. Ко ће одлучивати по њима, односно како ће бити решен овај проблем?
У скупштинској процедури налазе се измене Закона о Високом савету судства и Државном већу тужилаца којима је предвиђено удаљење члана овог тела до окончања поступка који је против њега покренут. Поступак ревизије и одлучивање по приговорима неизабраних судија неће трпети због хапшења судије Јакшића. Његови предмети су подељени осталим члановима Високог савета судства.
Сведоци смо све чешћих напада на полицајце. Младић који је пуцао у полицајца и који има 27 кривичних пријава слободно шета Београдом. Ко сноси одговорност за овакве и сличне случајеве?
Од правосудних органа очекујем да ефикасно поступају по кривичним пријавама у свим ситуацијама у којима има елемената кривичног дела. Дешава се и да полиција неадекватно уради посао и да надлежни тужилац нема законског основа да по тој пријави поступа.
Када ће бити објављен конкурс за полагање испита за нотаре? Шта увођење нотара значи за правосудни систем у Србији?
Правилник о раду нотара је донет, а конкурс за полагање испита биће објављен овог месеца. Нотари ће почети са радом у септембру наредне године и они ће умногоме растеретити рад судова, а грађанима омогућити да ефикасније и квалитетније остваре своја права.
Хрватска је недавно усвојила Закон о проглашавању ништавим оптужница за ратни злочин, колико то утиче на сарадњу између правосудних органа две земље?
Законом о ништавости одређених правних аката бивше ЈНА, СФРЈ и Србије, који је недавно усвојио хрватски сабор спречава се даља сарадња Србије и Хрватске, враћа се на почетак и нажалост поништава све што смо до сада постигли. Овај закон, иде наруку окривљенима за ратне злочине и омогућава им да избегну кривичну одговорност. Њиме је онемогућена даља размена информација, доказа, сведока и сарадња, што искључиво користи онима који су злочине починили и за њих нису одговарали.
Сматрам да је заоштравање по том питању у служби предизборне кампање, која је у току у Хрватској, а искуство указује да свакога пута када се политика умеша у право имамо кризу у међусобним односима. Уверена сам да ће након избора превагнути здрав разум и да ће односи између две земље наставити да се крећу узлазном путањом и бити пример добре сарадње у региону.
Мирослава Дерикоњић
објављено: 12.11.2011
Извор: Политка
Нема коментара:
Постави коментар